کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ ، یک دفترچه ی تبلیغاتی است که شامل اطلاعات کامل محصولات و خدمات شما با جزئیات و توضیحات راجع به حوزه کاری شماست . شما بامطالعه ی آن میتوانید به محصولات آن شرکت و نحوه ی استفاده از آنها پی ببرید . کاتالوگ پل ارتباطی است بین تولید کننده و مصرف کننده و میتواند مصرف کننده را در خریدی که میخواهد انجام دهد ، راهنمایی کند . برای داشتن یک کاتالوگ با کیفیت شما باید چاپخانه ای را انتخاب کنید که هم از نظر چاپ کاتالوگ و هم از نظر طراحی آن حرفه ای و با تجربه باشد . بیشتر مردم وقتی قصد خرید محصولی را دارند نمیدانند دقیقا چه چیزی میخواهند و سردرگم دنبال محصولی میگردند . شما با چاپ دفتر چه تبلیغاتی با کیفیت برای شرکت یا سازمانتان به راحتی میتوانید همه ی گزینه های موجود برای خرید مشتری خود را فراهم کنید و او را برای یک خرید عالی یاری کنید . چرا که تمام محصولات شما به طور منظم با توضیحات کامل در آن گنجانده شده اند و کار را برای خریدار راحت تر نموده اند . هرچه عکس ها و مطالب در این دفترچه گویا تر باشد ، مصرف کننده راحت تر و با اطمینان بیشتری خرید خود را انجام میدهد . کاتالوگ انواع مختلفی دارد و شما میتوانید طبق بودجه وسلیقه شخصی خود آن را چاپ کنید .

تفاوت کاتالوگ و بروشور

اطلاعاتی که در بروشور ها وجود دارد کلی و جامع است و نگاه کلی به محصولات و عملکرد آنها دارد. در بروشور جزئیات ذکر نمیشود و صفحات کمتری دارد . طبعا قیمت بروشور تبلیغاتی کمتر است .
اما در کاتالوگ تعداد صفحه ها بیشتر است ، محتوا و اطلاعاتی که در آن وجود دارد جزئی تر و کامل تر و با توضیح های کوتاه و مختصر ارائه میشود و قیمت آن بالا تر است .

انواع کاتالوگ از نظر چاپ

چاپ کاتالوگ به دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتال انجام میشود .
چاپ دیجیتال : چاپ دیجیتال کیفیت چاپ بالایی دارد ولی چون هزینه ی این نوع چاپ نسبت به چاپ افست بالاست و به مدت زمان زیادی برای چاپ تعداد بالا نیاز دارد ، از این رو برای تعداد های پایین تر استفاده میشود .
چاپ افست : چاپ افست هم کیفیت بالایی دارد و هم زمان کوتاهی طول میکشد تا تیراژ های بالا را به چاپ برساند . همچنین از قیمت مناسب تری برخوردار است . بنابراین برای کسانی که کاتالوگ تعداد بالا میخواهند مناسب تر است . چاپ افست به دو صورت عمومی و اختصاصی انجام میشود .
در چاپ عمومی کاتالوگ شما وکاتالوگ های دیگر در یک فرم قرار گررفته و چاپ میشوند .
اما در چاپ اختصاصی فرم اختصاصی فقط برای شماست و با کاتالوگ های دیگر مشترک نیست .

ویژگی های یک کاتالوگ با کیفیت

کاتالوگ خوب باید در چهار رنگ به چاپ برسد .
باید ساده و قابل حمل باشد تا مخاطبان در زمان کمی بتوانند آن را مطالعه کنند و از آن بهره ببرند .
توضیحات و طراحی آن باید پاسخ گوی تمام سوالات مخاطبان باشد و با مخاطب ارتباط برقرار کند.
متن و عکس های آن باید با هم هماهنگی داشته باشند .
دفترچه راهنمای خوب ، باید نسبت به پوستر و تراکت حاوی اطلاعات و توضیحات بیشتری باشد . یعنی فقط از تیتر تشکیل نشده باشد و برای هر محصول توضیح کوتاه ومختصری ارائه دهد . توضیحات باید صادقانه و به دور از اغراق باشند تا خریدار به اشتباه نیفتد .
میتوان برای زیبا تر کردن آن از روکش های مختلف سلفون استفاده کرد .
برای این که مخاطب دچار آشفتگی و سردرگمی نشود و کالای شما را خریداری کند لازم است که مطالب و محصولات خود را به صورت کاملا منظم سامان دهی کنید .
مطالعه ی یک کاتالوگ خوب حتی از راهنمایی حضوری افراد هم بهتر است ، چرا که در ملاقات حضوری ممکن است تعدادی از سوال های خریدار در مورد محصول جا بماند اما این دفترچه ، راهنمایی جامعی دارد .
کسب و کار شما در هر مرحله ای که باشد شما احتیاج به یک کاتالوگ با کیفیت برای معرفی محصولاتتان دارید . حتی شرکت های بزرگ ماشین و لوازم خانگی و موبایل مثل شرکت بنز و آیفون و بوش هم برای محصولاتشان دفترچه راهنمای ویژه ای دارند تا به خریدار راجع به اطلاعات محصول خود توضیح دهند .

انواع کاتالوگ از نظر ابعاد

این دفترچه را میتوان در ابعاد دلخواه چاپ کرد که در اینجا ما رایج ترین آنها را به شما میگوییم :
( اندازه ها به سانتی متر میباشند )
A6 ( 5/14 * 5/10 )
مربعی ( 14 * 14 )
A5 ( 5/14 * 21 )
مربعی ( 21 * 21 )
A4 ( 21 * 5/29 )

انواع کاتالوگ از نظر تعداد صفحات

تعداد صفحات آن معمولا حداقل 4 صفحه ( 2 برگ ) و حداکثر 96 صفحه ( 48 برگ ) میباشد .

تفاوت کاتالوگ چاپی و آنلاین ( دیجیتال )

برخی از کاتالوگ ها بعد از مرحله تولید محتوا و طراحی به چاپ نمیرسند و به عنوان فایل PDF استفاده میشوند که به آنها کاتالوگ دیجیتال یا آنلاین میگویند .
انتخاب نوع کاتالوگ به کسب و کار شما بستگی دارد . مثلا کسب و کار های آنلاین که کالاهای خود را به صورت اینترنتی میفروشند و شعبه فیزیکی ندارد ، باید از کاتالوگ دیجیتال استفاده کنند چون مشتری حضوری ندارند که بخواهند کاتالوگ چاپی خود را در اختیارش بگذارند .
در مقابل کسب و کار هایی که شعبه فیزیکی دارند و فروش حضوری انجام میدهند نیاز دارند که کاتالوگ خود را به چاپ رسانده و در اختیار مشتریان قرار دهند .

انواع کاتالوگ از نظر جنس کاغذ

کاتالوگ ها را میتوان با توجه به میزان اطلاعاتی که شما قصد دارید منتشر کنید ، در کاغذ های تک برگی یا چند برگی طراحی کرد که این کاغذ ها میتوانند افقی یا عمودی باشند . جنس کاغذ ها به سلیقه مشتری بستگی دارد . معمولا آن ها از کاغذ گلاسه در ضخامت های مختلف تولید میشوند . هرچه ضخامت یک کاغذ بیشتر باشد ، مقاومت آن و قیمت آن هم بیشتر میشود . برای مقرون به صرفه تر شدن کاتالوگ میتوان از کاغذ گلاسه ضخیم برای جلد آن و از کاغذ گلاسه نازک برای صفحات داخلی آن استفاده کرد .
از کاغذ های دیگری هم میشود استفاده کرد که عبارت اند از :
کاغذ باطله : ارزان ترین نوع کاغذ است که از بازیافت کاغذ به دست آمده و جنس خوبی ندارد و کیفیت چاپی پایینی دارد .
کاغذ معمولی : به آنها کاغذ شیمیایی هم گفته میشود و برای استفاده روزانه به کار میروند .
کاغذ سلفونی : از پلاستیک و کاغذ ساخته شده و مقاومت بالایی در برابر پارگی و خیس شدن وتا خوردگی دارند و به طبع قیمت بالاتری نسبت به کاغذ ها ی دیگر دارند .

صحافی کاتالوگ به چه صورت است ؟

بعد از چاپ دفترچه و کشیدن سلفون روی آن نوبت به صحافی میرسد .
در این مرحله فرم های چاپ شده روی خط تا های تعیین شده ، تا میشوند . اگر هم چند برگی باشند که برای به هم وصل کردن صفحات از منگنه یا چسب گرم استفاده میشود . منگنه ها به دو صورت ساده یا لوپ زده میشوند . اگر تعداد صفحات زیاد باشند نمیتوان از منگنه استفاده کرد و باید چسب گرم زده شود که هم مقاوم تراز منگنه است و هم قیمت بالاتری دارد .

برای سفارش کاتالوگ چه باید کرد ؟

کاتالوگ خود را به مجموعه ای سفارش دهید که هم طراحی حرفه ای انجام دهند وهم خدمات چاپی با کیفیت و خلاقانه ای داشته باشند . چاپ کاتالوگ نیازمند مجموعه ای است که با تجربه و متخصص باشد. با سپردن کاتالوگ خود به سانی چاپ دیگر دغدغه ی کاتالوک حرفه ای و زیبا را نداشته باشین .

لازم به ذکر است تمامی طراحی ها در مجموعه چاپ و طراحی سانی چاپ رایگان میباشد . همانطور که گفته شد کاتالوگ انواع مختلفی دارد . شما میتوانید برای سفارش و چاپ کاتالوگ دلخواهتان ، همراه با طراحی رایگان و کیفیت بی نظیر ، به مجموعه چاپ و طراحی سانی چاپ که با بیش از 15 سال سابقه کاری در زمینه کاتالوگ ، بروشور و تراکت فعالیت دارد ، تماس حاصل فرمایید .

همین حالا تماس بگیرید