مجله

لیبل یا برچسب چیست؟

اهمیت لیبل گذاری محصول

حتما شما نیز در هنگام خرید، متوجه یک برچسب ظریف روی کالاها و اجناس شدید. بر روی این برچسب، اطلاعاتی درباره محصول نوشته شده است. این برچسب، لیبل نام دارد که به دلیل قیمت مناسبی که دارد، برای سرعت بخشیدن به امور فروش کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید چرا که قصد داریم در مورد لیبل‌ها و اهمیت استفاده از آن‌ها صحبت کنیم.

لیبل (برچسب) چیست؟

لیبل یک ابزار تبلیغاتی است که می‌توان آن را در ابعاد و انواع مختلف چاپ نمود. این محصولات، که به شکل برچسب طراحی و چاپ می‌شوند روی هر سطحی قابل چسبیدن هستند و می‌توانند اطلاعات مفید و مهمی در رابطه با محصولات را در اختیار مخاطبین قرار دهند.

از آنجایی که مخاطب، در نگاه اول متوجه چاپ لیبل محصول می‌شود بنابراین اهمیت دارد تا در طراحی آن‌ها حساسیت بسیار زیادی به خرج دهید. هرچه لیبل، خلاقانه‌تر و از جذابیت بیشتری برخودار باشد به سرعت می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. به عنوان مثال، تصور کنید که صاحب یک فروشگاه هستید.

با طراحی و چاپ یک برچسب زیبا و چشم‌نواز می‌توانید اطلاعات مورد نیاز مخاطب نظیر نام و قیمت محصول، تاریخ تولید و انتقضا، شیوه مصرف، برند تولیدکننده و بارکد را در اختیار او قرار دهید تا مخاطب، بتواند در مورد خرید کالا، راحت‌تر تصمیم‌گیری کند.

لیبل قرمز

محتوای لیبل شامل چیست؟

اطلاعاتی که بر روی یک برچسب تبلیغاتی درج می‌شود را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

  1. برند تجاری

  2. توضیحات

  3. اطلاعات

یکی از مواردی که سبب می‌شود تا برندینگ با موفقیت انجام شود نحوه معرفی برند به مخاطبین است. یک برند تولیدکننده می‌تواند برند و نام تجاری خود را به شکلی جذاب بر روی لیبل تبلیغاتی خود قرار دهد و به این ترتیب، توجه مخاطبین را به خود جلب کند.

علاوه بر برند، لازم است برخی از اطلاعات و توضیحات محصول را در اختیار مخاطبین قرار دهید. برای مثال، می‌توانید قیمت کالا را روی برچسب درج کنید تا مخاطب بتواند به سرعت از قیمت کالای مورد نظر خود مطلع شود. در کنار این موارد، نیاز است تا اطلاعات دقیقی از محصول نظیر تاریخ تولید و انقضا، شیوه مصرف، بارکد و یا احتیاط را نیز در اختیار مخاطبین خود قرار دهید.

اهمیت لیبل زدن برای محصول

شاید تصور کنید که استفاده از برچسب بر روی اجناس و کالاها اهمیت چندان زیادی ندارد. باید گفت این تصور اشتباه است چراکه چسباندن لیبل روی محصولات به دلایلی که در ادامه بررسی می‌کنیم، حائز اهمیت است:

  1. لیبل حاوی اطلاعات کاملی در مورد محصول مانند نام، برند، وزن، ترکیبات، دستورالعمل مصرف و سایر مشخصات است. بنابراین مخاطب می‌تواند از محصول و محتویات آن مطلع شود.
  2. برچسب می‌تواند به مصرف‌کننده در مورد چگونگی استفاده صحیح از محصول کمک کند.
  3. احتیاط لازم در مورد محصول نظیر “دور از دسترس اطفال نگهداری شود” و یا “در صورت بروز حساسیت با پزشک معالج مشورت گردد” روی لیبل درج می‌شود.
  4. برچسب می‌تواند ظاهر جذابی داشته باشد و ویژگی‌های محصول را برجسته کند. به این ترتیب، مخاطب در نگاه اول، می‌تواند به خرید محصول علاقمند شود.

با مطالعه مواردی که عنوان شد، اکنون می‌دانید که چسباندن لیبل به صورت صحیح و اصولی برای هر محصول و کالایی، بسیار ضروری است.

لیبل طلایی مشکی

انواع لیبل یا برچسب تبلیغاتی و کاربرد آن ها

همان‌طور که گفتیم، لیبل، یک کاغذ پشت چسبدار است که می‌تواند اطلاعات مورد نیاز مخاطب را در اختیار او قرار دهد. لیبل‌ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند و هریک برای استفاده در موارد خاص، طراحی و چاپ می‌شوند. در این بخش همراه ما باشید چرا که قصد داریم در مورد انواع برچسب و کاربرد هریک از آن‌ها صحبت کنیم.

لیبل کاغذی 

یکی از انواع لیبل یا برچسب‌های تبلیغاتی، لیبل کاغذی است که در انواع و رنگ‌های مختلف طراحی و چاپ می‌شود. لیبل گلاسه، نیمه‌گلاسه و مات، از جمله این محصولات هستند که می‌توانید آن‌ها را به صورت برچسبی یا معمولی در بازار پیدا کنید. نکته قابل توجه در هنگام استفاده از این لیبل‌ها آن است در مقایسه با سایر لیبل‌ها، عمر کمی دارند. همچنین سطح مورد نظر برای چسباندن لیبل باید پاکیزه و خشک باشد.

لیبل بی رنگ و شفاف 

همان‌طور که از نام این لیبل متوجه می‌شوید، ظاهری کاملا شفاف دارد بنابراین از هر دو سمت، می‌توانید نوشته‌های روی آن را بخوانید. این نوع از لیبل‌ها معمولا روی شیشه‌ خودروها به منظور نمایش اطلاعات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیبل حرارتی

عمر نوشته‌هایی که بر روی برچسب حرارتی قرار دارد بسیار کم است بنابراین تنها در مواقعی از آن‌ها استفاده می‌شود که برای مدت کوتاهی بخواهید مشخصات یک جسم یا شی را روی آن بچسبانید. برای مثال، یکی از رایج‌ترین مصارف این لیبل‌ها، آزمایشگاه‌های پزشکی هستند. چاپ این نوع از لیبل‌ها با حرارت مستقیم هد دستگاه لیبل پرینتر و بدون ریبون انجام می‌گیرد.

لیبل اموال

لیبل اموال از جمله لیبل‌های تبلیغاتی است که از عمر و ضخامت بسیار بالایی برخوردار است. هنگامی این لیبل را روی جسمی بچسبانید، کندن آن بسیار دشوار خواهد بود به طوریکه ناچار به تکه‌تکه کردن آن خواهید شد. همان‌طور که از نام این لیبل متوجه می‌شوید عموما در محیط‌های اداری به منظور چسباندن روی وسایل و اموال منقول مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطوحی که برای چسباندن این لیبل انتخاب می‌کنید نباید چرب و روغنی باشند. همچنین لیبل، نباید به مدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

لیبل پی وی سی

مقاوم ترین نوع لیبل کدام است؟

برخی از لیبل‌ها در مقایسه با سایر محصولات، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار هستند و به شما امکان می‌دهند تا از آن‌ها در محیط‌های سخت‌تری استفاده کنید. در این بخش، نگاهی به انواع مقاوم‌ ترین نوع برچسب ها می‌اندازیم.

لیبل متال

به دلیل آنکه چاپ بر روی این لیبل، با ریبون رزین انجام می‌گیرد، شاهد مقاوم بسیار بالای آن در برابر مواد پاک‌کننده هستیم. این نوع از لیبل‌ها همچنین در دمای بسیار سرد (منفی 40 درجه) و بسیار گرم (مثبت 220 درجه) قابل استفاده هستند، قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند و ضد خش هستند. از جمله کاربردهای این نوع از لیبل‌ها می‌توان به خودرو و لوازم برقی اشاره کرد.

 

لیبل پشت متال

در میان برچسب های مختلف، این نوع از برچسب ها دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی هستند. همچنین به دلیل آنکه کندن آن از روی بسیاری از جسام تقریبا غیر ممکن است، امروزه از آن به طور گسترده بر روی تایر خودرو یا پارچه استفاده می‌شود.

لیبل وُید

این لیبل، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد و می‌تواند دمای 80 درجه را نیز تحمل کند. از این نوع برچسب ها عموما در حوزه گارانتی محصولات استفاده می‌شود. برچسب وید در 2 نوع شطرنجی و نقره‌ای موجود است. پس از چسباندن برچسب ، هنگامی که آن را از روی اشیا جدا می‌کنید، قسمت شطرنجی برچسب یا کلمه VOID بسته به نوع لیبل، بر روی شی باقی می‌ماند و استفاده مجدد از آن را غیر ممکن می‌سازد.

لیبل سکوریتی

از این نوع لیبل نیز می‌توان در حوزه گارانتی یا برچسب اموال استفاده کرد. در صورتیکه بخواهید این برچسب را بکنید، خرد می‌شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

لیبل پی وی سی

لیبل‌های پی وی سی از جنس پلاستیک هستند و پایداری بسیار مطلوبی در برابر باران، تابش نور خورشید، باد و حتی کشیدگی دارند. به همین دلیل، از آن‌ها در خودرو و یا لوازم برقی استفاده می‌شود. این محصولات در انواع براق و مات موجود هستند و از ریبون‌های سوپر رزین، ریزن و یا وکس رزین برای چاپ روی برچسب استفاده می‌گردد.

لیبل تایوک

در تولید این نوع از لیبل‌ها، از الیاف فشرده پارچه‌ای استفاده می‌شود و عموما در صنعت پوشاک و خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رول پارچه ای 

در تولید این لیبل، از چسب استفاده نمی‌گردد. در صنایع پوشاک، این برچسب روی یقه لباس دوخته می‌شود.

لیبل امنیتی 

این لیبل، به منظور جلوگیری از خارج کردن اشیا از فروشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوعی دزدگیر به شمار می‌شود.

لیبل سس کچاب

طراحی لیبل محصول

برای آنکه لیبل تبلیغاتی بتواند بیشترین تاثیر را بر روی مخاطب داشته باشد، لازم است در پروسه طراحی آن، نکات مهمی را مدنظر قرار داد. برای آنکه برچسب محصولات بتواند توجه مخاطب را به خوبی جلب کند، در طراحی آن باید از رنگ‌ها، فونت‌ها و عکس‌های مناسب استفاده کرد.

همچنین متن لیبل باید واضح، خلاصه و حاوی اطلاعات کلیدی درباره محصول باشد تا مخاطب، به سادگی بتواند به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کند. به علاوه اینکه، اندازه برچسب نیز باید متناسب با اندازه بسته‌بندی محصول باشد تا مشتری بتواند آن را به سادگی بخواند.

برای افزایش کیفیت برچسب ، عمر مفید و مقاومت آن در برابر  عواملی نظیر رطوبت و حرارت، باید از مواد با کیفیت استفاده شود.

درج الزامات قانونی مرتبط با اطلاعات تغذیه‌ای، ایمنی و… را فراموش نکنید زیرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند ضمن اینکه با درج بارکد و شناسه، امکان ردیابی محصول بسیار ساده خواهد بود.

از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه کنید، زبان برچسب است. بسته به بازار هدف و مخاطبین خود، توصیه می‌کنیم برچسب را به زبان‌های مختلف طراحی و چاپ کنید.

معرفی انواع چاپ لیبل

هریک از محصولاتی که در قفسه فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید دارای برچسب های تبلیغاتی هستند و اطلاعات کافی و لازم در مورد محصولات را در اختیار شما قرار می‌دهند. این لیبل‌ها، در ابعاد و اشکال مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند و برای طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل تنوع بالای این محصولات، روش‌های مختلفی نیز برای چاپ آن‌ها وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

  • چاپ دیجیتال
  • چاپ فلکسوگرافی
  • چاپ سیلک اسکرین

چاپ دیجیتال

در این روش، چاپ برچسب توسط دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌گیرد به همین دلیل است که این روش، در مقایسه با سایر روش‌ها، بسیار محبوب‌تر است.

چاپ دیجیتال، به مشتریان اجازه می‌دهد تا لیبل‌های مورد نظر خود را طبق سلیقه خود، در هر طرح و رنگی چاپ کنند. هزینه چاپ در این روش بسیار کم و سرعت و کیفیت آن بسیار زیاد است. بنابراین، امروزه بسیاری از افراد، ترجیح می‌دهند تا لیبل محصولات خود را به این روش چاپ کنند.

چاپ سیلک اسکرین

اگر لازم است تا برچسب شما در برابر عواملی نظیر تابش نور خورشید، رطوبت، مواد شیمیایی و… مقاوم باشد، باید از روش سیلک اسکرین برای چاپ برچسب استفاده کنید. برای چاپ برچسب‌هایی که در فضای باز قرار دارند نیز، توصیه ما استفاده از این روش است. برخی از کاربردهای این روش چاپ لیبل شامل محصولات باغی، آرایشی، دارویی، تجهیزات پزشکس، بهداشتی و… هستند.

چاپ فلکسوگرافی

فلکسوگرافی یکی از روش‌های متداول و قدیمی است که به منظور چاپ برچسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت چاپ در این روش، بسیار بالاست بنابراین شما در مدت کوتاهی می‌توانید تعداد زیادی لیبل‌ چاپ کنید. همچنین لیبل‌هایی که به روش فلکسوگرافی چاپ می‌شوند دارای مقاومت بالایی در برابر حلال‌ها، آب و… هستند. اگر قصد دارید روی کاغذ، پلی‌استر و… برچسب خود را چاپ کنید توصیه می‌کنیم از این روش استفاده کنید.

لیبل آب میوه پرتغالی

چاپ لیبل تبلیغاتی

استفاده از لیبل و برچسب‌های تبلیغاتی، می‌تواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، نقش مهمی در معرفی محصولات به مخاطبین ایفا کند. بنابراین، اگر صاحب کسب و کاری هستید اهمیت دارد تا با توجه به حوزه کاری خود، برچسب مناسب را برای چاپ، سفارش دهید. در صورتیکه تمایل به ثبت سفارش چاپ لیبل تبلیغاتی را دارید می‌توانید به منظور دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از جمله هزینه چاپ لیبل تبلیغاتی با کارشناسان ما تمایل حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *